فهرست بستن

میزبانی ابری چیست؟

میزبانی ابری

سرویس های میزبانی ابری خدمات میزبانی را برای وب سایت ها در سرورهای مجازی که منابع محاسبات خود را از شبکه های گسترده ی وب سرورهای فیزیکی فرآهم می کنند، ارائه می دهد. میزبانی ابری یک مدل سودمند از رایانش ابری است که بیشتر به عنوان یک سرویس تلقی می شود تا یک محصول. از آنجایی که کاربران در این سرویس تنها هزینه ی منابعی که استفاده می کنند را می پردازند ، این خدمات با خدمات رفاهی همچون آب ، برق و گاز قابل مقایسه است.

این نوع سرویس را می توان به عنوان یک جایگزین برای میزبانی وب سایت بر روی سرور تک (چه  سرور اختصاصی یا مشترک) و به عنوان یک فرمت از مفهوم میزبانی خوشه ای (cluster) که در آن وب سایت ها بر روی چندین سرور میزبانی می شوند ، در نظر گرفت. در سرویس های میزبانی ابری معمولا شبکه ی سرورهایی که مورد استفاده قرار می گیرند وسیع است و این سرور ها در دیتاسنتر های مختلف واقع در مکان های متفاوت قرار می گیرند.

نمونه های عملی میزبانی ابری:

سرویس (IaaS) و سرویس (PaaS):

نمونه های عملی میزبانی ابری در دو طبقه بندی کلی زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و بستر های نرم افزاری به عنوان سرویس (PaaS) قرار می گیرند. در سرویس های IaaS به مشتری منابع سخت افزار مجازی ارائه می شود که می تواند قبل از ساخت برنامه های تحت وب ، محیط نرم افزاری مورد نظر خود را در آن نصب کند. در سرویس های PaaS نیز به کاربر یک محیط نرم افزاری ارائه می شود و این سرویس به عنوان یک راه حل جامع (سیستم عامل، پشتیبانی از پایگاه داده، نرم افزار وب سرور و برنامه نویسی پشتیبانی) است که کاربر می تواند در آن مستقیما به نصب و توسعه برنامه های تحت وب بپردازد.

کسب و کارهای با زیرساخت های پیچیده فناوری اطلاعات و تجربه های حرفه ای IT ممکن است سزویس های IaaS را به علت قابل تنظیم تر بودن انتخاب کنند ، اما ممکن است سهولت استفاده از سرویس های PaaS را ترجیح دهند.

دیتا سنتر مجازی:

نوعی از بیان مفهوم میزبانی ابری برای کاربران حرفه ای (شرکتی) دیتا سنتر مجازی می باشد. در این نوع سرویس با استفاده از یک شبکه ی مجازی از سرور های تحت cloud امکان میزبانی تمام عملیات مرتبط با IT یک کسب و کار از جمله میزبانی وب سایت فرآهم می باشد.

مدل های public cloud:

نمونه ی واضح تر میزبانی ابری شامل استفاده از مدل های public cloud می باشد. در این نوع سرویس ها وب سایت بر روی سرور های مجازی میزبانی می شود که منابع خود را از pool (مخزن) مشابه دیگر سرور های مجازی عمومی در دسترس فرآهم کرده و از شبکه های عمومی نیز برای انتقال دیتا استفاده می نمایند. داده ها از لحاظ فیزیکی بر روی سرور اشتراکی اساسی که منابع cloud را تشکیل می دهند ، ذخیره می شود. در این سرویس ها معیارهای امنیتی خاصی که برای نصب و راه اندازی اکثریت وب سایت ها مناسب باشد ، جهت اطمینان از ایمن نگه داشته شدن اطلاعات در نظر گرفته می شود.

با این حال زمانی که امنیت و حریم خصوصی بیشترین و بزرگترین نگرانی باشد ، کسب و کارها می توانند از بستر میزبانی ابری خصوصی به عنوان راهکار جایگزین استفاده نمایند. در این دسته از سرویس های ابری منابع مورد استفاده (سرورها، شبکه و غیره) به صورت کاملا انحصاری است.

ویژگی ها و مزایای میزبانی ابری:

یک میزبانی ابری معمولی می تواند مزایا و ویژگی های زیر را ارئه دهد :

قابل اطمینان بودن:

به جای آنکه وب سایت بر روی یک نمونه واحد از یک سرور فیزیکی میزبانی شود ، بر روی یک پارتیشن مجازی که منابع آن همانند فضای دیسک، از یک شبکه گسترده از سرورهای فیزیکی اساسی تامین می گردد ،  میزبانی می شود. در صورتی که یکی از سرور ها از دسترس خارج شود ، میزان منابع در دسترس ابر تا حدی کاهش می یابد ، اما هیچ تاثیری بر در دسترس بودن وب سایت نخواهد داشت ، چرا که سرور های مجازی منابع مورد نیاز را از سرورهای دیگر موجود در شبکه تامین خواهند کرد. در برخی از پلتفرم های سرویس های ابری وجود چند دیتاسنتر در مناطق مختلف باعث می شود که حتی در صورت ازدسترس خارج شدن یک دیتاسنتر به صورت کامل سرویس همچنان در دسترس باقی بماند و در نتیجه ریسک از دسترس خارج شدن سرویس تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

امنیت فیزیکی:

سرور های فیزیکی مورد استفاده در دیتاسنتر قرار دارند و در نتیجه از معیار های امنیتی مربوطه و امکانات موجود که مانع دسترسی عموم به اطلاعات و یا تخریب آن ها می باشد ، بهره می برند.

مقیاس پذیری و انعطاف پذیری:

منابع در زمان واقعی تقاضا در دسترس هستند و به محدودیت های فیزیکی و یا ظرفیت یک سرور محدود نمی باشند. در صورتی که سایت یک مشتری با توجه به افزایش ترافیک بازدید کننده و یا اجرای قابلیت های جدید خواستار منابع اضافی از پلتفرم میزبانی شود ، منابع به صورت یکپارچه قابل دسترسی خواهد بود. حتی در صورت استفاده از مدل private cloud سرویس ها اغلب مجاز به استفاده از منابع سرویس های public cloud برای انجام محاسبات غیر حساس در زمان وجود بار ترافیک بر روب وب سایت خواهند بود.

سبک سودمند هزینه ها:

مشتری تنها هزینه ی منابعی که واقعا استفاده می کند را پرداخت خواهد کرد. در حقیقت برای سرویس کاربر و در زمان افزایش تقاضا منابع اضافی فرآهم و موجود می باشد. اما در زمان کاهش تقاضا منابعی که بی استفاده باقی می مانند ، هدر نمی رود.

تعادل بار پاسخگویی:

نرم افزار ها وسرویس ها مبتنی بر load balancing می باشند، در نتیجه این نوع سرویس ها برای پاسخ به تقاضاهای در حال تغییر می توانند به سرعت مقیاس پذیر شوند.

منبع: ایران هاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *