فهرست بستن

آشنایی با سرور های هوشمند

سرورهای هوشمند

Smart Server ها نوع جدیدی از سرور های اختصاصی dedicated هستند که هم قدرت سرور های اختصاصی  و هم انعطاف پذیری پردازش ابری را ارایه می کنند.

لایه هوشمند

تکنولوژی سرور های هوشمند امکان ایجاد یک لایه اضافی بین لایه زیرین سخت افزاری و سیستم عامل را فراهم می کنند. این لایه نظارتی  هوشمند امکان اتوماسیون و مجازی سازی دیتاسنتر را فراهم کرده و تمامی مزایای پردازش ابری را هنگامی که بر روی یک سخت افزار مجزا در حال اجرا است (و تنها به وظایف سیستم شما اختصاص یافته) فراهم می کند. با استفاده از پنل های کنترلی که سرور های هوشمند دارند شما قادر خواهید تا بر روی فعالیت های سرور تان نظارت کنید و بصورت از راه دور آن را مدیریت کنید.

معمولا این کنترل پنل ها امکان ری استارت،نصب سیستم عامل و حتی بوت از دستگاه های مختلف،مانیتور مصرف پهنای باند و غیره را می دهند.

مفهوم پشت لایه های هوشمند

لایه هوشمند برای جذب لایه فیزیکی از دیتاسنتر و فراهم کردن امکانات و اتوماسیون دیتاسنتری است. این لایه برای فراهم کردن انعطاف پذیری سرویس های ابری به سرور های اختصاصی سخت افزاری است.

برای استفاده از لایه های هوشمند،مقدار جزیی از فضای RAM سرور مورد استفاده قرار میگیرد.بطور معمول فضای رم مورد نیاز برای سیستم لایه هوشمند مشابه جدول ذیل است :

RAM Smart Layer
۲ GB ۰.۵ GB
۴ GB ۰.۶ GB
۶ GB ۰.۷ GB
۸ GB ۰.۸ GB
۱۲ GB ۰.۸ GB
۲۴ GB ۱.۱ GB

سیستم اتوماسیون دیتاسنتر با استفاده از سه ماژول از نرم افزار لایه هوشمند ممکن می شود:

 The Smart Layer Orchestrator
The Smart Layer Services
The Smart Layer OS

 

Smart Server

یک سرور هوشمند نسل جدیدی از سرور های اختصاصی است که مزایای پردازش ابری را برای سرور های اختصاصی فراهم می کند و محدودیت های پردازش ابری در مصرف منابع را نیز از بین می برد. تفاوت سرور های اختصاصی سنتی با سرور های هوشمند در این است که سیستم عامل لایه هوشمند بین سرور فیزیکی سخت افزاری و سرور هوشمند قرار می گیرد.

در حقیقت یک سرور هوشمند یک ماشین مجازی است که در داخل سیستم عامل لایه هوشمند قرار می گیرد،بر روی یک قطعه مجزا از سخت افزار سرور ، و از ۱۰۰ درصد منابع سرور فیزیکی استفاده می کند. همیشه تنا یک سرور اسمارت به ازای هر سرور فیزیکی وجود دارد و آن را بسیار شبیه به سرورهای اختصاصی سنتی می کند.

هماهنگ کننده در لایه هوشمند

هماهنگ کننده  در لایه هوشمند موجودی و منابع سرور را اختصاص داده و مدیریت می کند و همچنین  اتصالات بین سرور ها و دیتاسنتر را مدیریت می کند.

وظایف:

  • ایجاد،اختصاص دادن و مدیریت دسترس پذیری فضای دیتاسنتر
  • اضافه کردن سرور ها به server pool
  • مدیریت ویژگی های سرورهای فیزیکی
  • کنترل خروجی برق
  • کنترل و تخصیص دسترسی شبکه
  • کنترل و مدیریت آدرس های IP و Mac
  • امکانات migrate سرور به سرور

 

مزایای استفاده از سرور های هوشمند :

Transfers & Backups : 

با استفاده از امکانات ارایه شده بصورت خودکار می تواند از داده های خود پشتیبان تهیه کرده و در مکان های مورد نظر ذخیره کنید بدون اینکه سیستم عامل اصلی و لایه بالایی سرور دگیر پروسه تهیه پشتیبان شود.

Monitoring  :

با استفاده از امکانات مانیتورینگ، لحظه به لحظه می توانید وضعیت سرور خود را بررسی کنید و از میزان مصرف منابع،پهنای باند،مصرف برق و غیره مطلع شوید.

مدیریت از راه دور :

کنسول های مدیریتی هوشمند،امکان ارتباط از راه با سرور را برایتان فراهم می کند. این مورد خصوصا زمانی کاربرد دارد که به دلایل مختلف  ارتباط remote به سرور قطع شده و بصورت معمول نمی توانید به سرور خود دسترسی داشته باشید. در این حالت با استفاده از امکان مدیریت از راه دور می توانید وارد سرور خود شوید و مراحل عیب یابی را انجام دهید.

دسترس پذیری:

استفاده از لایه های هوشمند نه تنها دستری پذیری سرور ها را افزایش می دهد بلکه در هنگام بروز مشکلات نیز می توانید بدون نیاز به حضور فیزیکی، بسیار از مشکلات مهم نرم افزاری را برطرف کنید.

نصب سیستم عامل :

از جمله مواردی که می توان به عنوان نقطه عطف سرور های هوشمند معرفی کرد این است که برای نصب سیستم عامل دیگر نیاز به حضور فیزیکی در کنار سرور نخواهید داشت و می توانید با استفاده از image هایی که از قبل آماده شده، بر روی سرور خود سیستم عامل مورد نظرتان را نصب کنید و حتی از روی دستگاه های خارجی همچون DVD ROM ،Flash و غیره سرور تان را بوت کنید.

کنسول مدیریت :

سرورهای هوشمند دارای کنسول های مدیریتی هستند برای عیب یابی و همچنین کنترل و مدیریت سرور ها می توان از آنها استفاده کرد.

نمونه ای از پنل مدیریت هوشمند در ذیل آمده است :

با مطالعه امکانات و مزایای سرور های هوشمند قطعا در یافته اید که زیر ساخت های دیتاسنتری خصوصا جهت راه اندازی سرویس های ابری به سمت استفاده از آنها پیش می رود.

منبع: ایران هاست

2 Comments

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *