فهرست بستن

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری

Cloud Computing یا رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری یکی از موضوعاتی است که در برخی موارد ممکن است گیج کننده به نظر برسد . اما در واقع به هیچ عنوان به اندازه ای که به نظر می رسد، سردرگم کننده نیست. در حقیقت بیشتر کسانی که اعلام می کنند که این مفهوم را متوجه نمیشوند، کسانی اند که هر روزه از رایانش ابری استفاده می کنند.

به عنوان یک تعریف پایه، باید اعلام کرد که رایانش ابری ، یک اصطلاح برای تشریح تفاوت نحوه ی سرویس دهی “رایانش (computing) ” به کاربران از طریق شبکه (معمولا اینترنت) می باشد. بنابراین رایانش ابری یک مدل از رایانش است که به جای منابع اختصاصی برای هر کاربر، به مجموعه منابع فیزیکی – ویا مجازی – مشترک تکیه میکند. به نحوی می توان رایانش ابری را هم معنی ابزار سودمند ی که کاربر هارا برای استفاده از سرویس با منابع بیشتر، اما اشتراکی، به جای سرویس های شخصی سوق میدهد، نامید.

به صورت کلی، کلاد یک کلمه ی جانشین برای اینترنت می باشد. در صورتی که به سناریو ی کلاد نگاه کنید، خواهید دید که این سناریو، بسیار شبیه به سناریو ای ست که کاربران برای دسترسی به اینترنت و سایت های اینترنتی با آن مواجه هستند.

سرویس های کلاد شامل چند جز مهم هستند که این اجزا شامل موارد زیر می باشد:

اجزای اصلی سرویس های کلاد:

front end platform :

مانند تبلت ها(که به آنها thin client میگویند) یا گوشی های موبایل (که به آنها mobile client) میگویند و  لپتاپ ها و pc ها (که به آنها thick/fat client می گویند) می گردد.

back end platforms :

شامل storage ها و سرور ها می شود.

cloud based delivery:

این بخش شامل IaaS و SaaS و PaaS و همچنین DaaS می گردد.

network :

جز آخر و مهم سرویس های رایانش ابری ، شبکه می باشد. این شبکه می تواند قابل دسترس برای عموم ، مانند اینترنت و یا تنها قابل دسترس برای افراد خاص مانند شبکه ی داخلی سازمان ها باشد.

مزایای رایانش ابری:

یکی از خصیصه های کلیدی رایانش ابری ، انعطاف پذیری آن می باشد. این بدین معنیست که سرویس های رایانش ابری به کاربران این امکان را میدهند که حتی زمانی که از سرویس خود استفاده میکنند نیز، منابع سرویس خود را افزایش یا کاهش دهند. یکی از آپشن های سرویس های کلاد، اضافه و کم کردن منابع به صورت اتوماتیک می باشد . به این معنی که هر زمان بازدید سایت یا نیاز سرویس شما از منابع افزایش یافت، سیستم به صورت اتوماتیک منابع تخصیص یافته به وبسایت شما را کم یا زیاد کند تا اطمینان حاصل کند که میزان منابع تخصیص داده شده به سرویس شما ، دقیقا همان مقداریست که سرویس شما نیاز دارد. اینها، تعریف این مدل کلاد است که آن را از دیگر مدل های رایانش که در آنها منابع اغلب به صورت کامل تخصیص یافته است  ، جدا می کند (به عنوان مثال سرور های انفرادی) .

در سرویس هایی که منابع به صورت کامل تخصیص یافته است، همیشه بخشی از منابع بی استفاده باقی می ماند اما در این مدل، همیشه از حداکثر منابع استفاده می شود. در سرویس های رایانش ابری ، کاربر تنها هزینه ی چیزی که استفاده می کند را می پردازد نه هزینه ی دیتابیس ، فضا و پهنای باندی که هیچگاه استفاده نخواهد کرد.

با این وجود مزایای رایانش ابری به انعطاف پذیری محدود نمی گردد. شرکت ها و بیزینس ها می توانند از مزایای دیگر اقتصادی دیگر آن نیز استفاده کنند. یکی از این مزایا قابل اعتماد تر بودن این سرویس ها می باشد. طبیعتا به هر دلیلی امکان از دسترس خارج شدن یک سرور وجود دارد. در سرویس های کلاد، امکان انجام تنظیمات failover برای جلوگیری از downtime وجود دارد. به این معنی که هر زمان یک سرور به هر علتی خاموش شد، سرور جایگزین خدمات مربوط به آن را ارائه دهد.

در نظر داشته باشید که ارائه دهنده ی سرویس کلاد پشتیبانی هر مشکلی در سرور ها را به عهده دارد.  و در صورتی که به هر نحو سرور های شما با اختلال سخت افزاری مواجه گردند ، ارائه دهنده ی شماست که باید این اختلال را مرتفع کند.

همچنین برای انتخاب و استفاده از سرویس های رایانش ابری، امکان انتخاب های متنوعی بر اساس میزان نیاز شما به امنیت ، دسترسی به مدیریت سرور و پشتیبانی وجود دارد که تقریبا هر نوع بیزینسی را قانع می کند:

انواع سرویس های ابری:

پابلیک کلاد (public cloud)

مدل اول، مدل پابلیک کلاد یا سرویس ابری عمومی می باشد. در این مدل سرویس، زیر ساخت ها توسط یک ارائه دهنده ی سرویس های ابری در محلی خارج از شرکت شما ایجاد می گردند که از یک زیر ساخت مانند اینترنت برای عموم قابل دسترسی می باشد. سرویس های پابلیک کلاد، از نظر اقتصادی به شما مقیاس پذیری و پایداری بالایی میدهند ولی در نظر داشتته باشید که سرویس های پرایوت کلاد(سرویس ابری اختصاصی) برای مسئولین آی تی شرکت و بیزینس کاربر، امکان دسترسی در بالاترین سطح را فراهم می کند.

پرایوت کلاد (private cloud)

سرویس ابری اختصاصی یا پرایوت کلاد به شما یک سرویس اختصاصی با زیر ساختی که در یک شبکه ی خصوصی -حقیقی یا مجازی – دایر شده ارائه می دهد  که تنها توسط کاربران خاص، قابل مشاهده و دسترسی می باشد. مزیت بسیار روشن آن امنیت بالا و امکان کنترل بیشتر می باشد. مزایای اقتصادی در این مدل، قربانی امنیت می گردد.

هیبرید کلاد (hybrid cloud)

آخرین آپشن کلاد ، هیبرید کلاد یا رایانش ابری ترکیبی می باشد . همانطور که نام این آپشن اعلام می کند، این سرویس ترکیبی از هردو آپشن بالا می باشد. به نحوی که مواردی که نیاز به امنیت بالاتری دارند در سرویس پرایوت کلاد نگهداری شده و سرویس هایی که حساسیت کمتری دارند در سرویس های پابلیک کلاد قرار داده میشوند . در این حالت تنها برای سرویس های پراهمیت هزینه زیادتری میگردد.

از مدل های گسترش سرویس های رایانش ابری که بگذریم، به مدل های ارائه ی سرویس آنها می رسیم. این مدل ها شامل Software as a Service (SaaS) و  Platform as a Service (PaaS)  و Infrastructure as a Service (IaaS) می گردد.

انواع مدل های سرویس ابری:

Iaas:

مثل تمام سرویس های محاسبات ابری این مدل هم بر روی یک ارتباط عمومی (معمولا این ارتباط اینترنت است) به منابع محاسباتی در یک محیط شبیه سازی شده –  ابر –  دسترسی می دهد. در مورد IaaS منابع محاسباتی ارائه شده دقیقا همان سخت افزار مجازی سازی شده می باشد. به معنای دیگر : زیر ساخت (infrastructure) محاسباتی، این توصیف شامل مواردی همچون فضای سرور مجازی، ارتباط های شبکه ای، پهنای باند، IP آدرس ها و Load balancer ها می شود. از نظر فیزیکی، ائتلافی از منابع سخت افزاری چندین سرور گرفته می شود و شبکه ها معمولا بین دیتاسنتر های متعددی توزیع می شود، که ارائه دهنده سرویس ابری موظف است از همه ی آنها نگهداری نماید. از سوی دیگر به مشتری دسترسی به مولفه های مجازی سازی شده داده می شود تا بتوانند پلتفورم IT مختص به خود را ایجاد نمایند.

PaaS:

یکی از توسعه های IaaS  می باشد که یک دسته بندی از رایانش ابری را تشریح می کند که بستر و محیطی را فرآهم می کند که برنامه نویسان بتوانند از طریق اینترنت برنامه های کاربردی و خدمات ، راه اندازی و ایجاد نمایند. خدمات PaaS در فضای cloud میزبانی می شوند و به سادگی و از طریق مرورگر های اینترنتی برای کاربران در دسترس می باشند.PaaS که یکی از شاخه های سرویس های ابری است به کاربران اجازه می دهد که با استفاده از ابزارهای عرضه شده توسط ارائه دهنده ، برنامه های کاربردی و نرم افزار ایجاد نمایند.

خدمات PaaS می تواند شامل ویژگی های از پیش پیکربندی شده ای باشد که مشترکین می توانند به عضویت آن در بیایند و از آنها استفاده کنند. آنها می توانند ویژگی هایی را که نیاز های آن ها را برطرف می کند را انتخاب کنند و ویژگی هایی که برای آنها برای آنها مفید نیست را دور بیاندازند. جهت مطالعه ی بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ی ” سرویس های ابری – PaaS”  مراجعه کنید.

SaaS:

یکی از سرویس های رایانش ابری می باشد که رساندن نرم افزار به کاربر را تشریح میکند. این نرم افزار ها می بایست در فضای ابری میزبانی گردند و می توانند برای پهنه ی وسیعی از فعالیت های شخصی و سازمانی استفاده گردند. گوگل، تویتر و فیسبوک، همگی نمونه هایی از SaaS می باشند که کاربران می توانند از طریق دستگاهی که دارای اینترنت باشد، به آنها متصل گردند. کاربران ارگان ها نیز امکان استفاده از نرم افزار ها برای نیاز های گسترده تری مانند حساب داری و پرداخت ، برنامه ریزی ، مانیتور عملکرد و ارتباطات(شامل سرویس ایمیل و ارسال پیام) استفاده کنند. جهت مطالعه ی بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ی “سرویس های ابری – SaaS” مراجعه نمایید.

منبع: ایران هاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *